S socializacijo se pes spoznava z okoljem v katerem biva in posledično skozi izkušnje pridobi ustrezno socialno vedenje, ki ga bo potreboval za življenje v družbi.
Pasji mladiček odrašča skozi predvidena, določena in časovno omejena razvojna obdobja in prav v obdobju socializacije pasji možgani najbolje sprejemajo vtise iz okolja.
Vse izkušnje pridobljene v tem času, pustijo trajne posledice na pasjem umskem in socialnem razvoju, zato je naša naloga psička seznaniti s situacijami, s katerimi se bo srečal tekom življenja in to na prijeten in neogrožujoč način.
Zakaj je socializacija psa pomembna?
- Dobro socializirani mladički se običajno razvijejo v sproščene in prijetne pasje spremljevalce.
- Pes, ki ni bil pravilno socializiran bodisi do ljudi, drugih živali ali psov, se bo ob njihovem približevanju navadno počutil ogroženega. Večinoma se živali v takšni situaciji umaknejo, lahko pa se zgodi, da se odzovejo tudi na način: »napad je najboljša obramba«.
- Če psa nismo pravočasno privadili na recimo mestno okolje z gostim prometom ali veliko množico ljudi in hrupa, se bo v takem okolju lahko počutil negotovo ali se celo bal.
- Seveda z socializacijo ne moremo preprečiti vseh vedenjskih težav, lahko pa psu omogočimo bolj sproščeno življenje v današnji raznoliki družbi in pestrem okolju.
Katera starost je najbolj primerna za socializacijo?
Socializacija se prične prvi dan, ko mladiček pokuka na svet in prične spoznavati svojo okolico. Najintenzivnejše obdobje socializacije se začne v tretjem tednu življenja in traja tja do dvanajstega tedna. Svoj vrh doseže med šestim in osmim tednom, nekje med dvanajstim in osemnajstim tednom pa začne počasi usihati.To seveda ne pomeni, da lahko po dvanajstem tednu na socializacijo pozabimo. Z njo nadaljujemo še vsaj celo prvo leto in jo ohranjamo tekom pasjega življenja. Znano je, da obdobje socializacije prej mine pri manjših pasmah psov, pri katerih dozorevanje poteka hitreje.
Sicer socializacijo delimo na primarno, ki poteka znotraj legla od rojstva naprej in na sekundarno, ki poteka vse življenje, ko se pes srečuje z novimi okoliščinami.
Velik del intenzivne socializacije pes preživi pri vzreditelju. V idealni situaciji se bo že vzreditelj posvetil mladičkom in jim predstavil različne ljudi, otroke, predmete, površine, zvoke, druge pse ter vonjave.
Po osmem tednu, ko (običajno) mladički zapustijo leglo, pa je čas, da skrb za spoznavanje okolice prevzamejo novi lastniki.
Kako psa najbolje socializirati?
Socializiran pes se zna obnašati v urbanem okolju v katerem živi in se ne odziva pretirano na dražljaje, s katerimi pride v stik.
Socializacijo si je najbolje zastaviti kot obsežen »projekt«, v katerem bomo spoznavali mladička z različnimi ljudmi, živalmi, okoljem, zvoki in z izkušnjami, ki jih bo srečeval tudi kasneje v življenju. Odvisno od stila življenja, ki ga imate v planu za svojega psa, vključite spoznavanje primernih motenj. Te lahko zavzemajo srečevanje z gostim prometom, tovornjaki, avtobusi, glasne poke, mačke, krave, dojenčke, …
Skoraj nemogoče je mladička izpostaviti čisto vsemu, s čimer se bo srečal kasneje v življenju. Vendar pa velja omeniti, da več različnih stvari in situacij kot jih bo spoznal, lažje jih bo generaliziral in podobne sprejel tudi kasneje v življenju.
Zagotovite, da bodo nove izkušnje za psa prijetne, ne hitite in psička ne izpostavljajte »prehudim« situacijam. Naredite le toliko, da bo pes to še vedno izkušal kot nekaj pozitivnega in poskrbite, da se bo mladiček situacije privadil in ne še bolj bal. Zato velja prej premisliti, ali bo oseba oz. pes mladičku prinesel pozitivno izkušnjo, še preden ga izpostavite.
Nekaj idej, s čim je pametno spoznati mladička
1. Drugi psi: Mladiček se mora naučiti komunicirati in primerno obnašati do drugih psov različnih pasem in starosti. Za to pa je seveda nujen neposreden stik z drugimi psi, ki naj bodo čim bolj različnih velikosti, pasem, spolov, starosti, … Tako se bo naučil, da ga ne ogrožajo, temveč jih je sposoben mirno pozdraviti in na željo vodnika tudi ignorirati.
- drugi mladički
- odrasli psi
- starejši psi
- psi s potlačenim nosom
- črni psi …
2. Ljudje: Prve tedne življenja bi bilo nujno mladička spoznati z najrazličnejšimi ljudmi, s katerimi se bo lahko srečal kasneje v življenju. Poskrbite da ljudje in predvsem otroci vedo, kako primerno ravnati z mladičkom. Ob tem opazujte njegovo vedenje in telesno govorico, ter nanjo primerno odreagirajte.
- otroci
- sosedje
- poštar
- prijatelji
- starejši ljudje
- moški z globokim glasom, brado
- ljudje na vozičku ali z bergljami
- ljudje s pokrivali ali v dolgih plaščih …
Postopoma ga navajajte tudi na različne dotike po celem telesu. Tako mu boste prihranili nekaj stresa pri veterinarju ali na pasji razstavi.
3. Živali: Na ostale živali ki jih pes srečuje, ga morate enostavno navaditi in naučiti da so del njegovega in vašega življenja, ter da jih ne sme preganjati. Najbolje je da greste na sprehod nekam, kjer takšne živali lahko srečate. Ob prvem stiku naj bo pes na povodcu in se živalim približujte na varni razdalji. Ob tem psa ves čas opazujte.
- krave
- konji
- mačke
- kunci
- kokoši …
4. Različni kraji: K socializaciji sodi tudi navajanje na različno okolje. Obiščite recimo veterinarsko ambulanto in ga samo stehtajte, nagradite in odidite. Tako ne bo nabiral le slabih izkušenj z obiskom veterinarja. Peljite ga s seboj povsod kamor radi zahajate in ga boste tudi tekom življenja vozili s seboj.
- veterinarska ambulanta
- trgovina za živali
- dvigalo
- javni transport
- pasji salon
- kavarna …
5. Različne površine: Pogosto imajo psi probleme s stopanjem na kovinske predmete, mrežaste površine, mostove, premikajočo podlago … Predstavite mladičku čim več različnih podlag, da z njimi kasneje na bo imel težav.
- plastika
- kovina
- steklo
- dvignjene površine
- premikajoče podlage
- mostovi …
6. Zvoki: Veliko psov se boji nepoznanih (glasnih) zvokov, zato mladička navajajte tudi nanje. Pomagate si lahko z posnetki, ki jih najdete na spletu in jih za začetek predvajate na nizki glasnosti.
- glasen hrup
- sirena
- pok
- zvok sesalca
- hišni zvonec …
Seveda so zgoraj navedeni samo nekateri predlogi, zato razmislite na katere situacije lahko vaš kuža naleti tekom življenja ter kako mu jih boste predstavili na pozitiven način.
Zaključek…
Upam, da vam je članek razjasnil, kako pomembno vpliva socializacija mladička na osebnost in poznejše socialno življenje psa.
Ves trud, ki ga boste vložili v začetnih mesecih vam kasneje bo sigurno poplačan, saj so po tem razvojnem obdobju psi precej bolj občutljivi za sprejemanje novih stvari, s katerimi se srečajo.
Hvala za vašo pozornost in ‘se beremo’ spet naslednji teden.
Pozdravček,
Tina
P.S. Se vam je zdela objava koristna in nujna še za koga? Naredite mu uslugo in delite ta zapis z njim.